Veckoauktion den 2 april 2002
3008 Armlänk
18k, 23,5g
Sold: SEK 1500
Sold den 2 april 2002 -
3027 Dosa
Silver, Niello, H8
Sold: SEK 600
Sold den 2 april 2002 -
3006 Etsning
Harald Sallberg, 1933, Från södra bergen, 27x42
Sold: SEK 800
Sold den 2 april 2002
3031 Figurgrupp
Meissen, H29, (skador)
Sold: SEK 3200
Sold den 2 april 2002 -
3032 FIGURINE
Schaubach, H25
Sold: SEK 600
Sold den 2 april 2002 -
3033 Figuringrupp
Schaubach, H22
Sold: SEK 600
Sold den 2 april 2002
3030 Figurinvas
ca 1900, sk, H39
Sold: SEK 650
Sold den 2 april 2002 -
3024 CHAIR
Design Kandell Källemo, "victory"
Sold: SEK 1600
Sold den 2 april 2002 -
3036 Ljuskrona
1800-tal, H50, Kompletterad
Sold: SEK 2500
Sold den 2 april 2002
3021 Matta
orientalisk, 250x153
Sold: SEK 3600
Sold den 2 april 2002 -
3011 Oljemålning
1700-tal, St peter, 34x25, oval
Sold: SEK 2700
Sold den 2 april 2002 -
3012 Oljemålning
1800-tal, Hundporträtt, 20x26
Sold: SEK 1700
Sold den 2 april 2002
3013 Oljemålning
1800-tal, Sign, Gatumotiv, 26x18
Sold: SEK 1800
Sold den 2 april 2002 -
3037 Oljemålning
badande nymfer, otydl sign,1800-tal, 31x49
Sold: SEK 12500
Sold den 2 april 2002 -
1012 Oljemålning
Hjalmar Norrström, Manlig akt, sekelskifte, 88x50
Sold: SEK 1000
Sold den 2 april 2002
3035 Oljemålning
Sold: SEK 1300
Sold den 2 april 2002 -
3034 Oljemålning
Sign W.L.Wyllie, Marin, (sk), 26 x 53
Sold: SEK 8600
Sold den 2 april 2002 -
7050 Oljemålning
Wilhelm von Gegerfelt, Trädgård, 53 x 41
Sold: SEK 3300
Sold den 2 april 2002
3007 Pistol
1800-tal
Sold: SEK 900
Sold den 2 april 2002 -
3009 Salongsgrupp
3 del,gustaviansk stil, 1800-tal
Sold: SEK 17500
Sold den 2 april 2002 -
1023 Saltkar
4 st, silver, London i schatull
Sold: SEK 800
Sold den 2 april 2002
3002 Skål
Bernt Friberg, H8 Dia18
Sold: SEK 2500
Sold den 2 april 2002 -
2421 Skål
Farsta, Gustavsberg Studio, Kåge Z h. 11
Sold: SEK 6800
Sold den 2 april 2002 -
3029 Sked
silver, England, L20
Stopped
Auction date
2 april at 18:00
3018 Skrin
metall, Jugend, Sign C Hj Norrström, 1914
Sold: SEK 1500
Sold den 2 april 2002 -
1057 Skrin
silver och emalj, Ryska stplr. l. 11
Stopped
2 april at 18:00 -
3039 Soffa
nyrokoko, L230
Sold: SEK 2000
Sold den 2 april 2002
1004 Soppslev
silver/trähandtag, 1800, PS
Sold: SEK 600
Sold den 2 april 2002 -
3015 MIRROR
Gustaviansk, H68
Sold: SEK 2100
Sold den 2 april 2002 -
1002 Spritskåp
1800-tal, H46
Sold: SEK 1100
Sold den 2 april 2002